Dziś jest wtorek, 18.06.2024, imieniny Elżbiety, Marka
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Wycieczka do muzeum

Wycieczka do muzeum

wizyta w muzeum 1

   17 marca 2023r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Dziadowicach uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.

   Wizyta w muzeum rozpoczęła się od oglądania wystawy czasowej zatytułowanej „Dawne zawody w miniaturze- intrygująca lekcja historii życia codziennego”. Ekspozycja ta stanowi fascynującą podróż w przeszłość – czasy dzieciństwa rodziców, dziadków czy pradziadków dzieci. Składa się z 15 warsztatów rzemieślniczych i pracowni usługowych w miniaturze wykonanych przez Elżbietę Marcinkowską-Wilczyńską z Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie. Wśród ciekawych miniatur pracowni rzadkich i ginących zawodów wymienić można warsztat lutnika, modystki, abażurnika czy praczki.

   Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie filmów: jeden przedstawiał metodę uprawy lnu oraz sposób wytwarzania z niego płótna, a drugi pracę artysty rzeźbiarza i koronczarki. Następnie dzieci oglądały stałą ekspozycję etnograficzną nawiązującą do tradycji tkackich miasta Turku, która jednocześnie wiązała się tematycznie z wystawą czasową. Można było zobaczyć rzeczywistych rozmiarów dawny warsztat tkacki, wyposażenie mieszkania tkaczy, a także warsztaty krawca i szewca.

   Na koniec dzieci uczestniczyły w warsztatach wielkanocnych. Starsze ozdabiały świąteczne jajka, a młodsze wykonały wianki wielkanocne. Stworzone prace zapewne będą stanowiły świąteczną ozdobę w ich domach. Wycieczka była dla dzieci lekcją historii opakowaną w przyjemną formę. Mamy nadzieję, że kontakt z kulturą od najmłodszych lat uwrażliwi dzieci na sztukę i zachęci do dalszego jej poznawania.

Dorota Stefaniak


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności