Dziś jest środa, 27.09.2023, imieniny Damiana, Amadeusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Tydzień Promocji Zdrowia w Szkole Podstawowej w Dziadowicach

Tydzień Promocji Zdrowia w Szkole Podstawowej w Dziadowicach

TPZ 9

  Co roku 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji już od wielu lat organizowany jest w naszej szkole Tydzień Promocji Zdrowia. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Zdrowie dla wszystkich". Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do uznania zdrowia za podstawowe prawo każdej istoty ludzkiej oraz podstawę pokoju i bezpieczeństwa.

W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole zorganizowano szereg różnych działań: pierwszego dnia odbyło się spotkanie z dietetykiem Damianem Janickim, który pochodzi z naszej gminy. Chętnie przyjął zaproszenie do naszej szkoły i przygotował prelekcje dla dzieci z klas 0 - III i IV - VIII. Pan Janicki pracował jako dietetyk, a obecnie jest menadżerem firmy gastronomicznej. Z młodszymi dziećmi rozmawiał o piramidzie zdrowego żywienia - wskazywał, które produkty dzieci powinny często spożywać, a które ograniczyć. Podkreślał, jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna oraz nawadnianie organizmu. Zwrócił uwagę, że tak lubiane przez dzieci fastfoody powinny być spożywanie rzadko, nie częściej niż raz w miesiącu. W grupie starszych dzieci poruszone zostały tematy zaburzeń odżywiania oraz spożywania napojów energetyzujących. Uczniów klasy ósmej, którzy stoją przed wyborem przyszłego zawodu, interesowała jego praca jako dietetyka, szefa kuchni oraz menadżera.

 Drugi dzień poświęcony był zdrowemu odżywianiu. Uczniowie, bogatsi o wiedzę przekazaną przez dietetyka, przygotowywali pod opieką wychowawców wiosenne kanapki i sałatki, które spożyli wspólnie na drugie śniadanie.

Kolejnego dnia obchodów Tygodnia Zdrowia skupiono się na aktywności fizycznej. W tym dniu uczennice klasy VI pod kierunkiem nauczycielki wychowania fizycznego poprowadziły zajęcia aerobiku dla wszystkich uczniów naszej szkoły. 

Myśląc o zdrowiu człowieka nie można zapomnieć o jego psychicznym aspekcie. W związku z tym w czwartym dniu odbyły się zajęcia ze szkolnym psychologiem. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy: młodsze z oddziału przedszkolnego i klas I-III dowiedziały się, czym jest zdrowie psychiczne, jak można o nie dbać oraz gdzie mogą szukać pomocy, gdy czują się źle. Natomiast uczniowie starszych klas (IV-VIII) oprócz powyższych informacji zapoznani zostali także z przyczynami chorób psychicznych oraz z najczęściej występującymi chorobami oraz zaburzeniami psychicznymi.

Piąty dzień upłynął pod hasłem "Trzymaj się prosto". Nauczycielka gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej wyjaśniła, jak wygląda prawidłowa postawa ciała oraz jakie niekorzystne zmiany w obrębie kręgosłupa i kończyn mogą zachodzić, jeśli przyjmujemy przez dłuższy czas niewłaściwą pozycję, na przykład podczas odrabiania lekcji. Pokazała kilka prostych ćwiczeń, które można wykonać w przerwie od nauki. Młodsi uczniowie wykonali kilka ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie posturalne.

Głównym celem przyświęcającym Tygodniowi Promocji Zdrowia jest promowanie wśród uczniów nawyków prozdrowotnych. Mamy nadzieję, że przeprowadzone działania zachęcą dzieci do prowadzenia zdrowego trybu życia, co pozwoli im cieszyć się dobrą formą przez długie lata.  

                                                                                          Dorota Stefaniak 

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ


Pozostałe aktualności