Dziś jest poniedziałek, 15.04.2024, imieniny Anastazji, Wacława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Każdy ma moc, czyli niezwykła lekcja z Panem Andrzejem Filasem w ramach Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

Każdy ma moc, czyli niezwykła lekcja z Panem Andrzejem Filasem w ramach Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

pan Andrzej opowiada o akupunkturze

  W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi” w dniu 5 stycznia 2024r. uczniowie SP w Dziadowicach mieli okazję gościć Pana Andrzeja Filasa – nauczyciela wychowania fizycznego, który pracował w Uniejowie, sportowca: doskonałego lekkoatletę, medalistę Mistrzostw Polski w sztafecie 4 x 100m, aktywnego fizycznie również w kolarstwie, windsurfingu, żeglarstwie, snowboardzie, fizjoterapeutę i rehabilitanta. W trakcie treningu rowerowego Pan Andrzej uległ ciężkiemu wypadkowi, doznał poważnego złamania kręgosłupa i paraliżu kończyn dolnych, jest sparaliżowany i porusza się na wózku. Mimo wszelkich przeciwności Pan Andrzej nadal jest aktywny, nie poddał się, osiągnął sukces i dalej rozwija się zawodowo – prowadząc indywidualną fizjoterapię w Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej  HAND-MED w Turku. Pan Andrzej opowiedział uczniom o swojej pracy, w której stosuje m.in. znaną od kilku tysięcy lat metodę, jaką jest akupunktura, która jest  skuteczna w leczeniu różnych dolegliwości, nie tylko układu ruchu, a w której aktywnie rozwija się zawodowo. Pan Andrzej pomaga też innym niepełnosprawnym, między innymi prowadził zajęcia ruchowe dla dzieci poruszających się na wózku. 

Co najważniejsze nasz gość opowiedział uczniom o sobie, o swoim wypadku, o tym, jak zmieniło się jego życie i z jakimi trudnościami musi radzić sobie na co dzień. Pan Andrzej podkreślał jak ważne jest ludzkie życie, zdrowie, prawidłowa dieta. Przestrzegał przed brawurą podczas jazdy skuterem, motorem, bo najczęściej młodzi ludzie ulegają wypadkom właśnie na tych pojazdach. Uświadamiał uczniów, że mimo przeciwności warto walczyć i realizować swoje marzenia. Podkreślił kilkakrotnie, że jedyna bariera, jaka może nas spotkać w realizacji swoich celów i marzeń tkwi w nas samych, a osoby z niepełnosprawnościami mają takie same potrzeby jak osoby w pełni sprawne.

Dzięki temu spotkaniu, zgodnie z hasłem przewodnim „Każdy inny, wszyscy równi” przełamaliśmy stereotypowe podejście do osób z niepełnosprawnością jako nieaktywnych, czy niemogących podjąć pracy, zamkniętych w czterech ścianach. Pan Andrzej zyskał ogromną sympatię naszych uczniów, zarażał energią i pozytywnym podejściem do życia, mimo trudności, które go spotkały. Cierpliwie odpowiadał na pytania i wątpliwości uczniów. Pokazał również, w jaki sposób można pomóc osobie poruszającej się na wózku podczas upadku, a chętni uczniowie mogli spróbować poruszać się na wózku, co jak mówili ochotnicy wcale nie jest proste. Sprawne opanowanie obsługi takiego aktywnego wózka inwalidzkiego zajęło Panu Andrzejowi około 3 lat. Opowiedział też o udogodnieniach, ale i wielu barierach, z którymi spotyka się na co dzień pracując, podróżując, czy poruszając się po mieście. Nasz gość obejrzał naszą nową halę gimnastyczną i zachęcał uczniów do uprawiania sportu i aktywności fizycznej – jak stwierdził uczniowie mają ku temu rewelacyjne warunki.

Dziękujemy Panu Andrzejowi za wizytę w naszej szkole i tą niezwykłą lekcję życia. Życzymy dalszych sukcesów w realizacji swoich planów i marzeń! Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu uczniowie będą bardziej doceniali zdrowie, dbali o nie, będą aktywni, a ich postawa wobec osób niepełnosprawnych będzie otwarta. Chętni uczniowie nawiązując do tematu wykonali prezentacje dotyczące „Sławnych osób z niepełnosprawnościami”.

 

Osoby, które chciałyby pomóc w dalszym leczeniu mogą to zrobić przekazując 1% podatku na dane KRS: 0000164927 z dopiskiem dla Andrzeja Filasa.

                                                                                                    Paulina Jóźwiak 

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ


Pozostałe aktualności