Dziś jest środa, 27.09.2023, imieniny Damiana, Amadeusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

   28 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej w Dziadowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji dwieście trzydziestej drugiej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Piękną lekcję historii przedstawili uczniowie z klasy pierwszej, czwartej i piątej. Pod kierunkiem pani Agnieszki Stawickiej i pani Małgorzaty Karolak przygotowali oni program artystyczny, w którym przybliżyli uczestnikom uroczystości doniosłe wydarzenia z naszej historii.

   Konstytucję 3 maja uchwalono w 1791 roku – była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Określała ona ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Konstytucja 3 Maja była dowodem, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności.

   Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stała się przedmiotem podziwu w całej ówczesnej Europie, za jej sprawą wzrósł prestiż Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. I choć interwencja militarna Rosji udaremniła wielką reformę Rzeczypospolitej w połowie 1792 roku, po upadku państwa polskiego Konstytucja 3 maja stała się symbolem wielkich dokonań politycznych i dziedzictwem dla przyszłych pokoleń Polaków. Przez cały okres zaborów organizowano obchody kolejnych rocznic jej uchwalenia, dając w ten sposób wyraz dążeniu do odrodzenia narodowego.

   Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja została uznana za święto państwowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946. Dzień 3 maja jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono w wolnej Polsce ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.

   Akademia przygotowana przez uczniów przybliżyła to doniosłe wydarzenie historyczne, a także uświadomiła, jak ważną rolę pełni dokument, którym jest konstytucja.

                                                                                 Agnieszka Stawicka

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności