Dziś jest czwartek, 08.12.2022, imieniny Marii, Wirginii
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa

KRAKOW 9

16 czerwca uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej w Dziadowicach pod opieką wychowawczyni pani Agnieszki Stawickiej i pani Marzeny Osińskiej wyruszyli w podróż do Krakowa.

 Najpierw dojechali busem do Kalisza, tam zwiedzili dworzec PKP w Kaliszu. Z Kalisza  pociągiem PKP Intercity udali się do Krakowa. Podróż upłynęła szybko i w miłej atmosferze. Dla większości z uczestników wyprawy była to pierwsza w życiu przejażdżka pociągiem. Po przyjeździe do Krakowa młodzi turyści udali się do Polonia WaxMuseum, czyli największego w Polsce muzeum figur woskowych. Po drodze do muzeum mogli podziwiać Barbakan i Bramę Floriańską oraz przepiękne kamieniczki na ulicy Floriańskiej. Po obejrzeniu ekspozycji w muzeum figur woskowych grupa udała się na Rynek Główny. Tam uczniowie mogli podziwiać Bazylikę Mariacką, Wieżę Ratuszową, maleńki kościółek św. Wojciecha i Sukiennice. Wysłuchali też na żywo hejnału z Wieży Mariackiej, próbując wypatrzeć w maleńkim oknie strażnika. Następnie ósmoklasiści udali się do Młodzieżowego Schroniska PTSM „Oleandry”, gdzie zostali  zakwaterowani i zjedli smakowitą obiadokolację. Kolejnym punktem programu była msza św. w Bazylice Mariackiej, podczas której uczestnicy wyprawy mogli dokładnie i z bliska obejrzeć wnętrze tej zabytkowej świątyni, w tym przepiękny drewniany ołtarz wykonany przez Wita Stwosza. Po nabożeństwie uczniowie spacerowali uliczkami Starego Miasta, byli między innymi na ulicy Franciszkańskiej - pod słynnym oknem papieskim i na ulicy Brackiej, gdzie wcale nie padał deszcz. Niezwykłym miejscem, które odwiedzili, był pub "Dziórawy Kocioł". To zakątek przy ulicy Grodzkiej, w którym gromadzą się miłośnicy przygód Harrego Pottera. Tam nasi podróżnicy mogli skosztować magicznych specjałów. Potem grupa wróciła do schroniska, żeby odpocząć przed kolejnym dniem wyprawy. Następnego dnia po śniadaniu uczniowie udali się na Wzgórze Wawelskie. Po drodze odwiedzili Smoka Wawelskiego. Dalej udali  się do Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej prowadzonej przez panią historyk sztuki na temat: „Renesans na Wawelu”. Pod kierunkiem pani przewodnik zwiedzili królewskie komnaty prywatne. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Katedry Wawelskiej. Uczniowie poznawali to miejsce z pomocą audioprzewodników. Mogli podziwiać nagrobki królów Polski, relikwiarz św. Stanisława biskupa - patrona naszej parafii, kryptę wieszczów i innych osób zasłużonych w dziejach naszej ojczyzny. Z Katedry  Wawelskiej ósmoklasiści przeszli na Rynek Główny, tam  zakupili pamiątki w Sukiennicach, oraz prowiant na drogę powrotną w pobliskim sklepie. Następnie udali się na dworzec PKP, skąd wyruszyli pociągiem w drogę powrotną do Kalisza, a potem busem z Kalisza do Dziadowic. Ósmoklasiści zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni wrócili do domów.

Ta niezwykła wyprawa została w całości zaplanowana i przygotowana przez wychowawczynię ósmoklasistów panią Agnieszkę Stawicką, uczniowie mogli podziwiać kulturę i zabytki dawnej stolicy Polski oraz spędzić wspólnie czas kończący naukę w szkole podstawowej.

                                                                                    Agnieszka Stawicka 

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ


Pozostałe aktualności