Dziś jest czwartek, 07.07.2022, imieniny Estery, Metodego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Tydzień Promocji Zdrowia w Szkole Podstawowej w Dziadowicach

Tydzień Promocji Zdrowia w Szkole Podstawowej w Dziadowicach

20220407_090836

Co roku 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji, po dwuletniej przerwie związanej z pandemią wróciliśmy do tradycji obchodów Tygodnia Promocji Zdrowia.

W tym roku hasłem przewodnim było zdanie „Nasza planeta, nasze zdrowie”, które miało zwrócić uwagę na zależność naszego stanu zdrowia od środowiska, w którym żyjemy. W wielu miejscach w Polsce normy pyłów zawieszonych w powietrzu są wielokrotnie przekroczone. Zanieczyszczone powietrze powoduje szereg chorób układu oddechowego z nowotworem płuc włącznie. W związku ze zmianami klimatu coraz częściej występują ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody. Masowość użycia tworzyw sztucznych i brak odpowiedniej utylizacji produktów z nich wytwarzanych powoduje przenikanie mikroplastiku do wód gruntowych, a następnie do mórz i oceanów. Kolejnym poważnym wyzwaniem jest plaga nadwagi i otyłości - w Polsce nadmierną masę ciała ma ponad połowa dorosłych. Obecnie więcej osób umiera z powodu nadwagi niż niedowagi.

Tydzień Światowej Promocji Zdrowia rozpoczęliśmy w naszej szkole od promowania aktywności fizycznej - w poniedziałek uczniowie starszych klas, pod kierunkiem nauczycielki wychowania fizycznego uczyli młodsze koleżanki i  kolegów tańca „Belgijki”

Kolejny dzień poświęcony był zdrowemu odżywianiu. Uczniowie pod opieką wychowawców przygotowywali wiosenne kanapki. Rozmawiali o produktach, które powinny znaleźć się w codziennej diecie i o tych, których spożywanie powinniśmy ograniczyć, a nawet wyeliminować.

W środę odbyło się spotkanie przedszkolaków i uczniów klas I-V z psychologiem na temat tego, jak dbać na co dzień o swoje samopoczucie i zdrowie psychiczne. Pani psycholog zwróciła uwagę na to, że oprócz zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej na nasze dobre samopoczucie, jakość życia, odporność psychiczną mają wpływ nasze relacje z innymi, pozytywne myślenie, aktywne spędzanie czasu wolnego, rozwijanie pasji, zainteresowań, a przede wszystkim pielęgnowanie w sobie "dobrych" emocji. Pani psycholog podkreśliła, jak duży wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie ma to, abyśmy dbali o pozytywne myśli i uczucia, a przede wszystkim zdrowie naszej planety. Na koniec uczniowie wszystkich klas otrzymali wyzwanie, aby przez 24 godziny spróbować nie korzystać z telefonów oraz innych urządzeń multimedialnych, spędzić czas na innych aktywnościach oraz zastanowić jakie uczucia im towarzyszyły, kiedy mieli ograniczony dostęp do telefonów, komputerów itp.

Następnego dnia odbył się apel. Uczniowie klasy V przybliżyli zagrożenia związane z zanieczyszczeniem środowiska, podobne informacje znalazły się również na gazetce szkolnej. Natomiast dzieci z odziału przedszkolnego w przedstawieniu „Żyj zdrowo” udzielały rad dotyczących zdrowego stylu życia. Uczennica klasy II Rozalia Ignasiak zaśpiewała piosenkę o tym, że Ziemia to nasz wspólny dom i wszyscy musimy o niego dbać. Tego dnia odbył się również pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez uczniów klasy VIII, a także spotkanie ze szkolną pielęgniarką podczas którego dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III trenowali swoje umiejętności w tym zakresie.

W piątek  wróciliśmy do tematu aktywności fizycznej i tego dnia odbył się trening step aerobiku. Zajęcia oprócz zachęcania do sportu przyczyniły się również do lepszej integracji całej społeczności szkolnej.

Tydzień Promocji Zdrowia ma na celu rozwijanie w uczniach właściwych nawyków prozdrowotnych. Mamy nadzieję, że przyswojona przez uczniów wiedza i umiejętności zaowocują prowadzeniem przez nich zdrowego stylu życia i pozwolą im cieszyć się długim życiem w dobrej formie.

                                                                                    Dorota Stefaniak 

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ


Pozostałe aktualności