Cele szczegółowe:
Zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń związanych z używaniem mediów: nadużywania ich
i cyberprzemocy.
Rozwinięcie umiejętności zapobiegania zachowaniom ryzykownym związanym z używaniem mediów cyfrowych.
Zwiększenie wiedzy na temat roli samooceny w codziennym życiu.
Rozwinięcie umiejętności aktywnego kształtowania swojej pozytywnej i adekwatnej samooceny.
Zajęcia rozwinęły kluczowe z punktu widzenia profilaktyki kompetencje życiowe uczniów. Zostały zogniskowane wokół czterech tematów: nadużywanie mediów i cyberprzemoc, radzenie sobie z emocjami, radzenie sobie ze stresem i samoocena. Dzięki udziale w warsztatach uczniowie mieli okazje bliżej poznać siebie, zacieśnić wzajemne relacje i uwrażliwić na wzajemne uczucia i granice.
W spotkaniu profilaktycznym uczestniczyli również rodzice. W dniu 21 listopada Pani Sylwia Naglewska z Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii oddział terenowy w Turku przeprowadziła warsztaty nt. „Wpływu rodziców na bezpieczeństwo cyfrowe dzieci”. Rodzice mogli zwiększyć swoje umiejętności w zakresie identyfikowania sygnałów ostrzegawczych świadczących o problemowym korzystaniu ich dziecka z Internetu/komputera/smartfona. Zostali zapoznani z zasadami skutecznej interwencji w przypadku nadużywania Internetu przez dzieci, jak również zwiększyli swoją wiedzę na temat instytucji świadczących pomoc dzieciom i młodzieży przejawiającym symptomy uzależnienia bądź zagrożenia uzależnieniem od Internetu oraz ich rodzicom.
Warsztaty mogły być realizowane dzięki współpracy z Gminną Komisją Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Malanowie. Dziękujemy Panu Wójtowi Ireneuszowi Augustyniakowi i Pani Dyrektor Alicji Maciejewskiej – Pełnomocnikowi Wójta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za możliwość udziału uczniów i rodziców w spotkaniach profilaktycznych.
Paulina Jóźwiak