Dziś jest wtorek, 18.06.2024, imieniny Elżbiety, Marka
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » „Odpowiedzialność prawna nieletnich” – spotkanie z kuratorem zawodowym.

„Odpowiedzialność prawna nieletnich” – spotkanie z kuratorem zawodowym.

Spotkanie z kuratorem

25 stycznia w Szkole Podstawowej w Dziadowicach odbyło się spotkanie Kuratora Zawodowego do spraw Rodzinnych i Nieletnich przy Sądzie Rejonowym w Turku Pani Magdaleny Kozelan z uczniami kl. V - VIII. Spotkanie o charakterze profilaktycznym miało na celu zapoznanie uczniów z zawodem kuratora zawodowego oraz przeciwdziałanie czynom karalnym wśród nieletnich.

Pani Kurator podkreśliła, że nowe przepisy obowiązujące od września 2022r. (Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich) wprowadziły szereg nowych rozwiązań, które mają wzmocnić efektywność oddziaływań podejmowanych względem nieletnich, a dyrektorowi szkoły dają nowe uprawnienia w przypadku uczniowskich zachowań wykraczających poza granice litery prawa.

Nasz gość szczegółowo opowiedział o swojej pracy, zwłaszcza w kontekście wychowawczym dzieci i młodzieży. Omówione zostały podczas spotkania działania profilaktyczne stosowane wobec nieletnich, odpowiedzialność dzieci, które nie skończyły 13 roku życia, a dopuściły się czynów karalnych, wyjaśnione zostało uczniom pojęcie demoralizacji i jej przejawy. Zwrócono uwagę na sytuację kontrolowania przez policję nieletnich w określonych przypadkach (podejrzenie popełnienia wykroczenia, nieletni oddalony od miejsca zamieszkania bez opieki dorosłego w godzinach nocnych). Padło wiele pytań uczniów, na które pani kurator udzieliła wyczerpujących odpowiedzi.

Niezwykle ważny przekaz dotyczył szkodliwości negatywnych zachowań w Internecie: komentarzy, obrażania, upubliczniania zdjęć osób bez ich zgody, jakie coraz częściej pojawiają się w sieci.

Ta wyjątkowa lekcja z kuratorem miała na celu skłonienie uczniów do refleksji nad zachowaniem i konsekwencjami ich wyborów.

 

                                                                                    Paulina Jóźwiak i Daria Włodarczyk


Pozostałe aktualności