Dziś jest poniedziałek, 04.12.2023, imieniny Barbary, Krystiana
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

nc-logo-1-

Od kilku lat do stałego kalendarza imprez w  Szkole Podstawowej w Dziadowicach weszło prezentowanie przez uczniów najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.  Narodowe Czytanie to akcja, która daje możliwość obcowania z wybitnymi utworami będącymi podstawą naszej kultury i tożsamości. 5 września  po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

Ballady i romanse Adama Mickiewicza zostały wydane w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie czternastu utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, dwieście lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, a jednocześnie nawiązuje do ludowej wyobraźni.

A tak o dziele Mickiewicza wypowiedział się w swoim liście z okazji jedenastej edycji Narodowego Czytania Prezydent Polski Andrzej Duda:

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje nasze literatury. 

RomantycznośćŚwiteziankaPowrót tatyPani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.

W naszej szkole czytaliśmy wspólnie balladę Powrót taty. Do czytania włączyli się nauczyciele oraz uczniowie z klas IV– VIII.  Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali lektury. Uroczystość przygotowały polonistki, panie Agnieszka Stawicka i Ewa Pękacz. 

                                                                                           Agnieszka Stawicka


Pozostałe aktualności