Dziś jest niedziela, 25.02.2024, imieniny Cezarego, Wiktora
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Dzień Tolerancji i kącik książek „bez barier”

Dzień Tolerancji i kącik książek „bez barier”

Dzien Tolerancji i kacik ksiazek „bez barier”. 4

   Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który przypada 16 listopada został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO jako święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. W nawiązaniu do tego święta w naszej szkole 24.11 odbyły się zajęcia pt. „Spotkanie z książką - każdy inny, wszyscy równi” poprowadzone przez pedagoga, które poszerzyły wiedzę uczniów na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i miały na celu uświadomienie uczniom, że tak naprawdę każdy z nas jest inny i należy to szanować. Uczniowie podczas zajęć uczyli się prawidłowych postaw społecznych, akceptowania odmienności innych, poszanowania cudzej godności i uczuć oraz kształtowali umiejętność zapobiegania dyskryminacji.
   Uczniowie dwóch klas po przywitaniu się odczytali fragment książki „Xirto Pies przewodnik mojej mamy” autorki Katarzyny Śpiewak. Odczytany przez uczniów tekst był wstępem do dyskusji dotyczącej tolerancji i jej granic. Bohaterka książki to osoba z niepełnosprawnością i uczniowie dostrzegli w niej wartościowego człowieka o podobnych potrzebach i zainteresowaniach. Zabawa integracyjna podkreśliła wyjątkowość każdego ucznia i jednocześnie skłoniła do akceptacji odmienności drugiej osoby.
   Dzieci i młodzież są niesamowitymi obserwatorami. Przyjmują zachowania oraz postawę dorosłych: rodziców, dziadków, nauczycieli. Dlatego właśnie od nas powinny dowiedzieć się czym jest tolerancja, szacunek i akceptacja. Dowiedzieć się w bezpiecznych warunkach, że czasami życie potrafi niemiło zaskoczyć, ale mimo to można sobie poradzić, gdy wokół są życzliwi nam ludzie. Każdy człowiek chociaż wygląda inaczej, chce być akceptowany i ma do tego prawo. To, co w dorosłym umyśle maluje się jako wada, w oczach najmłodszych jawi się jako inność i nie jest jednoznacznie czymś złym. Owo złe zabarwienie może pojawić się jedynie poprzez doświadczenia. Dlatego zadaniem dorosłych i nauczycieli jest nadanie odmienności pozytywnych barw i pokazanie, jak ją tolerować.
   Zajęcia przeprowadzone przez pedagoga miały właśnie taki cel – pokazanie uczniom, że inny nie znaczy gorszy i podkreślenie, że piękno otaczającego świata leży właśnie w odmienności zgodnie z hasłem przewodnim spotkania: „Każdy inny, wszyscy równi!”. Akceptacja i szacunek należą się każdemu, a promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu osób z niepełnosprawnościami i różnorodności kulturowej.
   Nasza szkoła uczestniczy w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno-Społecznym „Każdy inny wszyscy równi” i przy okazji rozmów o tolerancji powstał w szkole Kącik Książek „Bez barier”. Nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe książki poruszające tematykę osób z niepełnosprawnościami i nawiązujące do tolerancji. Serdecznie zapraszam wszystkich uczniów do zapoznania się z nowymi pozycjami. Mam nadzieję, że przyczynią się one do kształtowania wśród uczniów przyjaznej i pełnej szacunku postawy wobec osób z niepełnosprawnościami.

Paulina Jóźwiak


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności