Dziś jest czwartek, 07.07.2022, imieniny Estery, Metodego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

Akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

3 Maja

6 maja uczniowie  Szkoły Podstawowej w Dziadowicach wzięli udział w uroczystej akademii z okazji dwieście trzydziestej pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Piękną lekcję historii przedstawili uczniowie z klasy siódmej i szóstej. Pod kierunkiem pani Agnieszki Stawickiej i pani Małgorzaty Karolak przygotowali oni program artystyczny, w którym przybliżyli uczestnikom uroczystości doniosłe wydarzenia z naszej historii.

Uczniowie zauważyli, że współcześni Polacy kojarzą 3 maja z dniem wolnym od pracy i choć na ogół wiedzą, że w dniu tym uchwalono pierwszą polską konstytucję, to jednak mają kłopoty z podaniem daty rocznej tego wydarzenia, określeniem zakresu zmian wprowadzanych przez ów dokument i ich wpływu na bieg późniejszych wydarzeń. A przecież – jak powtarzał Jan Paweł II – tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość  i wyrzekamy się cząstki samych siebie, być może tej najcenniejszej, bez której przestajemy rozumieć otaczający nas świat.

Konstytucję 3 maja uchwalono w 1791 roku – była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Określała ona ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Konstytucja 3 Maja była dowodem, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności.

Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stała się przedmiotem podziwu w całej ówczesnej Europie, za jej sprawą wzrósł prestiż Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. I choć interwencja militarna Rosji udaremniła wielką reformę Rzeczypospolitej w połowie 1792 r., po upadku państwa polskiego Konstytucja 3 maja stała się symbolem wielkich dokonań politycznych i dziedzictwem dla przyszłych pokoleń Polaków. Przez cały okres zaborów organizowano obchody kolejnych rocznic jej uchwalenia, dając w ten sposób wyraz dążeniu do odrodzenia narodowego.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja została uznana za święto państwowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946. Dzień 3 maja jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono w wolnej Polsce ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.

Akademia przygotowana przez uczniów przybliżyła to doniosłe wydarzenie historyczne, a także uświadomiła, jak ważną rolę i w czasach współczesnych pełni dokument, jakim jest konstytucja.

                                                                                 Agnieszka Stawicka

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ


Pozostałe aktualności