Dziś jest wtorek, 12.11.2019, imieniny Renaty, Witolda
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Wycieczka do Teatru Lalek oraz Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

Wycieczka do Teatru Lalek oraz Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

Wycieczka do Teatru Lalek oraz Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

W dniu 5 czerwca 2019 roku uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej w Dziadowicach pod opieką pań Hanny Walczak i Marceliny Włodarczyk uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Pierwszym celem wyjazdu był spektakl pt. ,,Księga Dżungli”, jedna z najbardziej wyczekiwanych realizacji w Teatrze Lalek Arlekin oraz ogromne przedsięwzięcie artystyczne zrealizowane przy użyciu marionetek długoniciowych. „Księga Dżungli” to znana na całym świecie opowieść o „ludzkim szczenięciu” Mowglim - chłopcu wychowanym przez wilki, żyjącym ze zwierzętami w rządzącej się własnymi prawami indyjskiej dżungli. Historia ta ukazuje jak ważna jest prawdziwa przyjaźń, mądrość i szacunek dla odwiecznych praw natury. Podczas spektaklu uczniowie mogli podziwiać unikalne - rzeźbione, bardzo skomplikowane lalki, jak również specjalne obrotowe sceny. 

Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych pt. ,,Porusz sobą, porusz lalką”, podczas których mogli zobaczyć i dotknąć klasyczne lalki teatralne, stanowiące o istocie historii teatru i ich scenicznym życiu. Poznali w jaki sposób można odkryć możliwości ruchowe swoje i lalki. Uczestnicy warsztatu samodzielnie doświadczali w prostych działaniach z wykorzystaniem lalek, jak działa ruch, perspektywa i przestrzeń w teatrze. Udział w warsztatach pomógł uczniom w sposób aktywny zapamiętać podstawowe techniki lalkowe,  uwrażliwił na budowanie relacji oraz uruchomił elementy empatii i współgrania.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było interaktywne Centrum Nauki i Techniki, które powstało po rewitalizacji zabytkowej elektrociepłowni EC-1. W obiekcie, który określany bywa jako „łódzki Kopernik” zwiedziliśmy dwie ścieżki edukacyjne: „Rozwój wiedzy i cywilizacji”oraz „Mikro i makroświat”. Uczniowie w przystępny sposób poznali zasady przyrody, prawa nauki oraz związane z nimi wynalazki.Następnie wszyscy udaliśmy się do sferycznego kina 3D, które mieści się  w imponującej srebrzystej kuli tuż obok turbozespołu będącego wizytówką Centrum. Podczas oglądania filmu ,,W kosmos  i z powrotem” uczniowie dowiedzieli się że bez technologii kosmicznych nie byłoby nawigacji samochodowej czy zaawansowanych funkcji smartfonów, a medycyna byłaby na znacznie niższym poziomie, czyli jak rozwój wiedzy o Kosmosie wpływa na cywilizację całej ludzkości. Wycieczka do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi dała możliwość obserwowania uczniom wybranych zjawisk i technologii, przeprowadzania samodzielnych badań i eksperymentów, a także zobaczenia oryginalnych maszyn, urządzeń i elementów wyposażenia dawnej elektrociepłowni.

Marcelina Włodarczyk

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ


Pozostałe aktualności