Dziś jest niedziela, 08.12.2019, imieniny Marii, Wirginii
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » Ogólnopolski Program Edukacji Stomatologicznej

Ogólnopolski Program Edukacji Stomatologicznej

Ogólnopolski Program Edukacji Stomatologicznej

Dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Dziadowicach zakwalifikowały się do Ogólnopolskiego Programu Edukacji Stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanego przez Instytut Blend-a-med Oral-B.  Wiek 6-7 lat to najlepszy czas, aby pomóc dzieciom wykształcić towarzyszące im już przez całe życie pozytywne nawyki dbania o higienę. Jak pokazują statystyki ponad osiemdziesiąt procent dzieci w wieku siedmiu lat ma próchnicę. Zła higiena jamy ustnej, jedzenie słodyczy oraz picie słodkich gazowanych napojów to wrogowie pięknego i zdrowego uśmiechu. Najlepszym sposobem na walkę z próchnicą jest edukacja dzieci w wieku wczesnoszkolnym,  aby pomóc wykształcić im pozytywne nawyki na całe życie. 

W ramach programu dzieci brały udział w pogadankach o higienie jamy ustnej,  korzystały ze specjalnie przygotowanych materiałów edukacyjnych: prezentacji, filmów, arkuszy ćwiczeń oraz wykonywały doświadczenia. Jedno z ich pokazywało dzieciom na przykładzie jabłka jak „powstaje próchnica”. W drugim eksperymencie przekonały się na własne oczy , jak zęby mogą stać się miękkie i słabe  po poddaniu ich działaniu kwasów (obecnych w niektórych produktach spożywanych) oraz jak przeciwpróchnicza pasta do zębów może pomóc je chronić. Uczyły się techniki szczotkowania zębów, dowiedziały się jak czyści się zęby nicią dentystyczną  i czemu służy płukanie jamy ustnej odpowiednim płynem. Zdobyły wiedzę na temat budowy zęba, rodzajów uzębienia, płytce nazębnej i ubytkach próchniczych. Dowiedziały się jak ważne dla zębów są właściwe nawyki żywieniowe, codzienna higiena jamy ustnej oraz regularna kontrola stomatologiczna. Mamy nadzieję, że dzięki nabytym nawykom dbania o higienę jamy ustnej dzieci będą mogły przez lata cieszyć się zdrowym i pięknym  uśmiechem.

Dorota Stefaniak

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

 


Pozostałe aktualności