Dziś jest wtorek, 10.12.2019, imieniny Danieli, Julii
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Dziadowicach » AKTUALNOŚCI » NARODOWE CZYTANIE 2019

NARODOWE CZYTANIE 2019

NARODOWE CZYTANIE 2019

     Od kilku lat do stałego kalendarza imprez w naszej szkole weszło prezentowanie przez Uczniów najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.  Narodowe Czytanie to akcja, która daje możliwość obcowania z wybitnymi utworami będącymi podstawą naszej kultury i tożsamości. 10 września  po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.
       W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru  z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wybrano osiem lektur z okazji  8 edycji akcji:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

      Jak napisał w liście do Polaków Prezydent Andrzej Duda :
–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. 

    W naszej szkole czytaliśmy wspólnie fragmenty „Katarynki” Bolesława Prusa. Do czytania włączyli się nauczyciele oraz uczniowie z klas IV – VIII.  Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wybranych fragmentów lektury. Uroczystość przygotowały polonistki, panie Ewa Pękacz i Agnieszka Stawicka.

                                                                                            Agnieszka Stawicka


Pozostałe aktualności